EDEBİYAT VE PSİKANALİZ- BASTIRMA DUVARI VE EDGAR ALLAN POE’NUN KARA KEDİSİ

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 23/02/2023
20:00 - 22:00

Kategori #== _CATEGORIES


Eğitimin Amacı

Psikanalitik Edebiyat Kuramı’ndan yola çıkarak Edgar Allan Poe’nun Kara Kedi (The Black Cat) adlı kısa öyküsünün çözümlemesini yapmayı amaçlar.

Eğitimin İçeriği

Bu derste, Edgar Allan Poe’nun en karanlık kısa öykülerinden “Kara Kedi”sini, “Bilinçdışı Fantezi” kavramına gönderme yapan Psikanalitik Edebiyat Kuramı üzerinden analiz ederek, gotik edebiyat ve psikanaliz ilişkisi üzerine derinleşeceğiz.

Eğitim Programı

Tek Oturum: – Edgar Allan Poe’nun en karanlık kısa öykülerinden “Kara Kedi”nin Psikanalitik Edebiyat Kuramı ışığında derinlemesine analizi.

Eğitim Programının Kazanımları

Katılımcı, program sonunda, temel düzeyde olmak üzere Edebiyat ve Psikanaliz arasındaki bağlantıyı kavrayabilir düzeye gelecek.

Eğitim Tarihi

22 Şubat 2023 / 20:00-23:00

Eğitime Kimler Katılabilir

Eğitim herkesin katılımına açıktır.

Filolog Sennur Oğuztüzün Kandiyoti Kimdir?

15 Nisan 1983 İstanbul doğumlu filolog. Ortaöğrenimini 2001 yılında Marmara Koleji’nden derece ile mezun olarak tamamladı. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya başladı ve “Absurdism and Meaninglessness in Samuel Beckett’s Waiting for Godot” konulu teziyle mezun oldu. Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı yüksek lisans programında “Depiction Of Masculinity In Victorian Novel Through Charlotte Bronte’s Jane Eyre” konulu tezi üzerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda ikinci üniversite programı kapsamında AUZEF Felsefe lisans programı ikinci sınıf öğrencisidir.

13 yılı aşkın süreyle çeşitli özel okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. En son Marmara Koleji’nde lise İngilizce öğretmenliğinin yanı sıra kurumun tercümanı olarak görev aldı. Aynı kurum bünyesinde düzenli yayınlanan “Avaz” ve rehberlik birimi tarafından hazırlanan “Terapi” dergilerinin çevirmenliğini ve editörlüğünü yaptı. Öğrencilik yıllarında akademik olarak ilgilenmeye başladığı psikanalitik edebiyat kuramı, özel ilgi alanına dönüştü ve 2012 yılından bu yana özellikle Freud ve kuramsal yapısı üzerine çeşitli eğitimler aldı. 2019-2020 yıllarında İstanbul Psikanaliz Derneği’nin düzenlemiş olduğu Psikanalize Giriş Seminerleri’ne, “Perdeden Divana Beklerken” konulu 14. Sinema ve Psikanaliz Sempozyumu’na ve Psikoterapi Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu Klinik Felsefe / Felsefi Psikoterapi Semineri’ne ve Psike İstanbul’un düzenlemiş olduğu konusu “olumsuzluk yetisi” olan Psikanaliz ve Edebiyat Buluşmaları katıldı. 2 yıl süreyle Psikanaliz ve Sinema dersleri almıştır. İstanbul Psikanaliz Derneği’nin çeşitli çalışmalarına katılım göstermekte olup, en son 17 Ekim 2022’de İstanbul Psikanaliz Derneği ve Psike İstanbul’un ortaklaşa düzenlediği “Yeniden Psikanaliz Tartışmaları”nın beşincisi olan “Bir Yazar Olarak Psikanalist” seminerine katılmıştır.

Eğitim Sonunda Verilecek Belge

Akademi Onaylı Katılımcı Sertifikası verilecektir.

Eğitim Ücreti

150 TL’dir.

Çeşitli ödeme seçenekleri ve taksit seçenekleri mevcuttur.
Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitime Katılmak için Tıklayın ve Formu Doldurun.

Eğitimin Whatsapp Grubuna Katılmak için Tıklayın.

Paylaş