EDEBİYAT VE PSİKANALİZ

Tarih/Zaman
Etkinlik Tarihi - 01/07/2022 - 15/07/2022
20:00 - 22:00

Kategori #== _CATEGORIES


Eğitimin Amacı

Psikanaliz ve Edebiyat ilişkisi üzerinden yola çıkarak George Orwell’ın 1984 adlı romanındaki karakterlerin psikanalitik çözümlemesini yapmayı amaçlar.

Eğitimin İçeriği

Dersler, “bilinçdışı fantezi” kavramına gönderme yapan psikanalitik edebiyat kuramını, edebi metinler üzerinden işler kılan bir içeriğe sahiptir.

Eğitim Programı

  1. Ders – Psikanalizin doğuşu ve sanat
  2. Ders – Bilinçdışı zihin -birincil süreç- edebiyat ve sanatta yaratıcılık
  3. Ders – George Orwell’in 1984 adlı eserindeki karakterlere ilişkin bir çözümleme denemesi

Eğitim dili Türkçe olacaktır.

Eğitim Programının Kazanımları

Katılımcı, program sonunda, temel düzeyde olmak üzere Edebiyat ve Psikanaliz arasındaki bağlantıyı kavrayabilir düzeye gelecek.

Eğitim Tarihi

1- 8 – 15 Temmuz / 20.00-22.00

Eğitimimiz 3 oturumdan oluşmaktadır ve toplamda 6 saat sürecektir.

Eğitime Kimler Katılabilir

Eğitim herkesin katılımına açıktır.

Filolog Sennur Oğuztüzün Kandiyoti Kimdir?

15 Nisan 1983 İstanbul doğumlu filolog. Ortaöğrenimini 2001 yılında Marmara Koleji’nden derece ile mezun olarak tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ ndan mezun oldu. Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı yüksek lisans programında “Depiction Of Masculinity In Victorian Novel Through Charlotte Bronte’s Jane Eyre” konulu tezi üzerinde çalışmaktadır.

13 yılı aşkın süreyle çeşitli özel okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. En son Marmara Koleji’nde lise İngilizce öğretmenliğinin yanı sıra kurumun tercümanı olarak görev aldı. Aynı kurum bünyesinde düzenli yayınlanan “Avaz” ve rehberlik birimi tarafından hazırlanan “Terapi” dergilerinin çevirmenliğini ve editörlüğünü yaptı. 2012 yılından bu yana özellikle Freud ve kuramsal yapısı üzerine çeşitli eğitimler aldı. 2019-2020 yıllarında İstanbul Psikanaliz Derneği’nin düzenlemiş olduğu Psikanalize Giriş Seminerleri’ne, “Perdeden Divana Beklerken” konulu 14. Sinema ve Psikanaliz Sempozyumu’na ve Psikoterapi Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu Klinik Felsefe / Felsefi Psikoterapi Semineri’ne ve Psike İstanbul’un düzenlemiş olduğu “olumsuzluk yetisi” temalı Psikanaliz ve Edebiyat Buluşmalarına katıldı. 2 yıla yakın süredir Tan Tolga Demirci’den Psikanaliz ve Sinema dersleri almaktadır.

Eğitim Sonunda Verilecek Belge:

Akademi Onaylı Katılımcı Sertifikası verilecektir.

Eğitim Ücreti

250 TLdir.

Eğitime Katılmak için Tıklayın ve Formu Doldurun.

Eğitimin Whatsapp Grubuna Katılmak için Tıklayın.

Paylaş